מעבר לענן

אין ספק כי השנים האחרונות הפכו את נושא המחשוב הארגוני לאתגר מרתק, וזאת בשל טכנולוגיות חדישות ומגמות עדכניות המאתגרות את הארגונים בכל יום כמעט מחדש. אחד מהאתגרים האחרונים שבפניהם ניצבים בעלי העסקים ומנהלים בארגונים הוא מעבר לענן. לביצוע המעבר עצמו ישנה חשיבות שהיא לא פחותה מהמטרה הסופית, מכיוון שהיא זו שעשויה לקבוע, האם, בסופו של דבר, המעבר ייחשב למוצלח (הן מהבחינה הטכנית והן מבחינת חווייתם של העובדים) או שייחשב ככישלון בדיוק על פי אותם האספקטים ממש. מעבר לענן לא רק צריך להישקל בכובד ראש בטרם כניסה אליו, אלא אף צריך להתבצע בצורה מקצועית ומיומנת, על מנת לצמצם ככל הניתן את הזמן בו הוא מורגש על ידי המשתמשים.

 

מדוע ארגונים מבצעים מעבר לענן?

המעבר למחשוב ענן הוא מגמה טכנולוגית, שלמעשה, התחיל לפני שנים רבות, רק שלא נתפשה ככזו, בעיקר משום שלא נקראה כך. אם השתמשתם ביישום מייל חיצוני מבוסס רשת (כמו Gmail או היישומים הותיקים שקדמו לו), בתוכנה אונליין או שיחקתם במשחקים שיושבים על שרת ברשת (ואינם מותקנים על מחשבכם), השתמשתם, בפועל, במחשוב ענן. עם התבססותה של המגמה, יותר ויותר ארגונים גילו כי יישום העיקרון של הוצאת השרתים ומקורות המשאבים אל מחוץ לארגון חוסך להם כסף וזמן משמעותיים. כתוצאה מכך, בשל העניין אותו גילו הארגונים בארכיטקטורת עבודה יעילה זו, התפתחו עוד ועוד שירותי ענן, והפעם – מדויקים הרבה יותר ובאוריינטציה עסקית / ארגונית יותר.

 

מדוע מעבר לענן עלול להתגלות כאתגר לא קטן?

לא כל הארגונים והעסקים זהים בנתונים – לא מבחינת המשאבים אותם הם צורכים, לא מבחינת הרכב כוח האדם המועסק על ידם וגם לא מבחינת הפתיחות שלהם לגישות עבודה עדכניות יותר. כל אחד מהקריטריונים הללו ועוד קריטריונים נוספים רבים, עלול להוות אבן נגף בהעברת חלק או כל המחשוב הארגוני לפלטפורמת הענן. בלב מנהליו של ארגון מסוים, למשל, עלול להתעורר חשש הנוגע ליכולת לאבטח בצורה מוחלטת מידע ונתונים הנמצאים על שרת מרוחק שאינו ממוקם בשטחו הפיזי של הארגון, ולכן, מעורבותו של הארגון בניהולו של שרת זה עשויה להיות קטנה יותר. חשוב לזכור, כי, בסיכומו של דבר, מעבר לענן הוא הליך מייעל, אבל חיוני לבצע אותו כהלכה!